Technické pojmy
Redukce šumu 2D/3D DNR
V terminologii vizuálního monitoringu se šumem rozumí jakékoliv náhodně vzniklé rušivé vlivy, které se nacházejí v obraze a jsou reprezentovány změnami jasu nebo barvy jednotlivých pixelů a skupin pixelů. Šum na zaznamenaných videosnímcích je způsoben především slabým osvětlením, které nestačí citlivosti obrazového procesoru, a může představovat vážný problém v bezpečnostních systémech.
Obrazový šum může ovlivnit nejen jas zaznamenaných obrazů, ale může také ztížit nebo dokonce znemožnit identifikaci osob a registračních značek vozidel a může ovlivnit výkonnost monitorovacího systému ve špatně osvětlených kancelářských a obchodních prostorách. Redukce šumu je nutná všude tam, kde jde především o identifikaci.
V současné době se v systémech CCTV používají dvě technologie, které snižují šum v zaznamenaných videozáznamech: 2D redukce šumu (2D-DNR) a 3D redukce šumu (3D-DNR). Každá technologie má své výhody a nevýhody.
Redukce šumu 2D-DNR je založena na analýze jednotlivých snímků videa, zatímco redukce šumu 3D-DNR analyzuje také rozdíly mezi po sobě následujícími snímky videa s cílem přizpůsobit pixely a zlepšit věrnost obrazu. Technologie 3D-DNR poskytuje lepší redukci šumu, má však tendenci rozmazávat pohybující se objekty.
WDR - široký dynamický rozsah
WDR (Wide Dynamic Range) - funkce zajišťující vysokou kvalitu obrazu za nepříznivých světelných podmínek.
WDR nabízí lepší funkce ve srovnání s BLC. WDR využívá analýzu expozice obrazu. To znamená, že tmavší objekty na snímku se zesvětlí a příliš světlé objekty se ztmaví. Díky této funkci jsou všechny objekty viditelné i při velkém kontrastu. Kamery s funkcí WDR poskytují vysoce kvalitní obraz bez ohledu na to, zda se kamera používá v interiéru nebo exteriéru. Kameru WDR lze používat v místech vystavených přímému slunečnímu záření, aniž by to mělo vliv na kvalitu obrazu.
Technologie WDR zahrnuje také související funkci D-WDR.
D-WDR (Digital Wide Dynamic Range) - softwarová technika využívající gama korekci pro snadnou identifikaci objektů v tmavých oblastech obrazu (při zachování přirozených stínů a osvětlení, na rozdíl od standardního nastavení jasu nebo kontrastu).
Technologie D-WDR je často zaměňována za WDR. D-WDR je levnější a méně účinná verze WDR. D-WDR lépe eliminuje problémy s nepříznivými světelnými podmínkami, nicméně digitální verze neposkytuje vysokou kvalitu obrazu, kterou nabízí WDR. Kvalita zaznamenaných snímků je odpovídající.
BLC - nastavitelná kompenzace protisvětla
BLC omezuje jev pozorovaný na snímcích zaznamenaných kamerami umístěnými přímo před zdrojem světla o vysoké intenzitě. Na snímku zaznamenaném před zdrojem světla o vysoké intenzitě je popředí tmavé a není jasně viditelné.
Díky BLC je snímek jasnější, ostřejší a objekty v popředí jsou lépe rozpoznatelné. V důsledku toho jsou obrysy objektů výraznější a lze je snadno identifikovat.
BLC je také odolný vůči šumu a může využívat automatickou detekci a korekci obrazu, pozadí je však obvykle výrazně zesvětleno.
Vyvážení bílé - WB
Vyvážení bílé je funkce běžně používaná ve videokamerách a digitálních fotoaparátech. Lidské oko dokáže rozpoznat stejnou barvu u různých objektů za různých světelných podmínek, videokamera nebo digitální fotoaparát to však nedokáže. Tato zařízení zaznamenávají barvu v závislosti na odstínu dopadajícího světla. Vyvážení bílé lze použít ke zlepšení barevného podání zaznamenaných snímků.
V automatickém režimu zařízení identifikuje nejjasnější bod a použije jej jako referenční bod pro bílou barvu. Na jeho základě může určit teplotu ostatních barev na snímku. Teplota barev se měří ve stupních Kelvina. Teplota barev je určena typem světla. To znamená, že se zvyšující se barevnou teplotou se světlo jeví studenější (5 500 až 10 000 K) a se snižující se barevnou teplotou se světla jeví teplejší (3 000 až 5 000 K).
Téměř všechny kamery CCTV mají pokročilou funkci AWB (automatické vyvážení bílé), která přizpůsobuje barvy světlu s různou teplotou. Funkce AWB eliminuje nereálné barvy. Jejím cílem je kompenzovat převládající barvy, aby se vytvořil obraz tak, jak se jeví lidskému oku.
Další pokročilou funkcí je ATW (Automatic Tracking White Balance), která je rozšířením AWB. Funkce analyzuje všechny oblasti snímku pro různé hodnoty bílé. Na rozdíl od fotoaparátů s automatickým vyvážením bílé mají fotoaparáty s ATW vestavěnou referenční hodnotu vyvážení bílé pro správné podání bílé i u rovnoměrně zbarvených scén.
Standard ONVIF - síťový komunikační protokol
ONVIF - Open Network Video Interface Forum bylo založeno v roce 2008: Společnostmi Axis, Sony a Bosch byla založena síťová rozhraní ONVIF, aby byla zajištěna kompatibilita mezi síťovými zařízeními. Každý, kdo se někdy pokoušel nastavit zařízení různých výrobců, se musel setkat s problémy s kompatibilitou mezi kamerami a IP rekordéry. Globální standard ONVIF do jisté míry standardizuje IP rozhraní. Vyhledávání, přidávání a konfigurace síťových zařízení již není tak náročná jako před několika lety, kdy výrobci používali svá vlastní rozhraní, často vzájemně nekompatibilní. V současné době je ONVIF sdružením několika stovek společností. Standard podporují přední výrobci v oboru CCTV.
V roce 2012 začal ONVIF vyvíjet a zavádět standardní profily. Profily slouží ke zlepšení kompatibility zařízení. Stejný profil použitý na různých zařízeních zaručuje kompatibilitu.
Profil S se používá ve videosystémech založených na protokolu IP. Definuje pravidla pro streamování videa a zvuku, metody ovládání PTZ a reléových výstupů.
Profil G slouží k zápisu, vyhledávání a přehrávání videí z rekordéru v klientském zařízení.
Profil C se používá pro integraci systému s řízením přístupu. Profil umožňuje vzdálený přístup k informacím a konfiguraci systému.
Ve většině případů umožňuje ONVIF snadnou instalaci jakýchkoli kamer, nicméně před zavedením nových kamer a IP rekordérů do vaší nabídky důkladně testujeme jejich kompatibilitu. Seznam kompatibilních zařízení je uveden pod popisem každého IP zařízení na našich webových stránkách.